ДУИ кампанњата за Локални избори ќе ја започне утре од Гостивар

Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Кампањата за Локални избори на 17 Октомври ќе ја започне од Гостивар, истакна на денешната прес конференција, Крешник Бектеши.

“Кампањата за Локални избори 2021 година ќе почне во Понеделник точно од Гостивар затоа што го слушнавме гласот на граѓаните на Гостивар кои бараат промена во општинската администрација и ослободување од кучињата скитници, казината, чадод од Русино, густиот сообраќај, недостаток на паркинзи и од неспособноста на Таравари”, рече Бектеши и додаде дека во текот на кампањата во сите градови, општини, населени места ќе ги претставаат кандидатите за градоначалници и опшинските совети.

Тој посочи дека ДУИ ја завршува кампањата исто така во Гостивар.

Демократската Унија за Интеграција повикува за фер и демократска кампања.

Во продолжение говорот на Крешник Бектеши:

Почитувани граѓани,

Почитувани претставници на медиумите,

Кампањата за локалните избори што ќе се одржат на 17 октомври официјално започнува утре.

Демократската Унија за Интеграција ги повика сите учесници на овие Локални избори да спроведат мирна, демократска и позитивна кампања. Да ги искористиме овие дваесетте дена од кампањата за подобра презентација на нашите Изборни програми и на кандидатите за градоначалници и општинските советници.

Пцовките и навредите не треба да бидат дел од кампањата на учесниците на овие избори. Но, кампањата треба да се спроведе во духот на демократијата и меѓусебното почитување, бидејќи само на тој начин ќе покажеме политичка зрелост и ќе ги докажеме нашите европски стандарди.

Почитувани,

Кампањата за локалните избори 2021 година ја започнуваме во понеделник точно од Гостивар затоа што го слушнавме гласот на граѓаните на Гостивар кои бараат промена во општинската администрација и ослободување од кучињата скитници, казината, чадод од Русино, густиот сообраќај, недостаток на паркинзи и од неспособноста на Таравари.

Ја завршуваме кампањата исто така во Гостивар, за да им кажеме на гостиварчани дека сме заедно во битката за ослободување на градот од неспособната администрација на Таравари и ВМРО ДПМНЕ.

Почитувани граѓани,

Демократската Унија за Интеграција на Локалните избори ќе настапи со 19 кандидати за градоначалници и 35 листи за советници. За овој мандат веќе ги откривме петте завети кои се столбови на нашата Платформа, како што се:

Зелена агенда,

Дигитална агенда,

Агенда за вклучување на граѓаните

Агенда за отворени врати и

Агенда Нулта толеранција

Овие пет завети мора да ги почитуваат сите градоначалници, бидејќи оваа Платформа и овие пет завети ветуваат подобар и поздрав живот за сите граѓани.

Ние секогаш ги избиравме патиштата заедно.

Почитувани,

Дозволете ми уште еднаш да повикам за оваа кампања да помине со почит, без навреди, но и да има фер и демократски избори.

Денес го избираме зеленото, го избираме животот затоа што ова е најдобрата иднина за нас и за идните генерации.

Ви благодарам.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...