ДУИ: Коридорот 8 е најголемиот проект важен за сите општини

Демократската Унија за Интеграција (ДУИ) ги поздравува чекорите преземени за започнување на работите за реализација на најголемиот проект, Коридорот 8, инфраструктурен проект што ќе помине низ Република Северна Македонија, и истовремено ќе ги поврзува земјите на Западен Балкан меѓу себе преку една модерна инфраструктура.

Поврзувањето што ќе го направи Коридорот 8 е од посебно значење бидејќи ќе ги вклучи речиси сите гранични премини, од границата со соседна Бугарија, од Република Косово преку Блаце каде се гради еден друг модерен автопат и до Ќафасан со Република Албанија, со што Северна Македонија станува ефикасен поврзувачки мост за земјите од регионот.

Демократската Унија за Интеграција ја поздравува посветеноста Владата за спроведување на овој проект и смета дека неговата имплементација ќе им го олесни животот на граѓаните во земјата, но и во регионот, ќе го зголеми економскиот развој, ќе го модернизира транспортот во земјата.

Ваквите проекти се во фокусот на Програмата на Демократска Унија за Интеграција, која преку своите политики ги конкретизира истите во реалниот живот, со што овозможува подобар живот за сите граѓани во земјата.

Демократската Унија за Интеграција проценува дека Коридорот 8 претставува добра можност за земјата, и од политички аспект, бидејќи ќе овозможи земјата да добие нова геополитичка тежина како мост помеѓу балканските земји.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...