ДУИ – Тетово: Актуелното раководство на општината ги присвојува проектите на ДУИ

Претседателот на огранокот на Демократската унија за интеграција во Тетово, Фатон Ахмети на првата прес-конференција по преземањето на мандатот ги истакна локалните проекти кои благодарение на заложбите на Демократската унија за интеграција преку меѓународните фондови и оние на извршната власт, започнаа да се спроведуваат во општина Тетово.

Според него, навредлива е тенденцијата на актуелното раководство на општината да ги присвојува и опишува овие проекти како свои. Тој наведе и дел од пропустите на актуелниот градоначалник Билал Касами, кого го смета за одговорен за нефункционирањето на општината по распуштањето на Советот, како резултат на неговата неспособност навреме да ја подготви завршната сметка на општината.

Ахмети зборуваше и за прогресивните цели на новиот состав на огранокот на ДУИ во Тетово за ефикасно артикулирање на барањата на граѓаните.

Во продолжение целосниот говор на Фатон Ахмети на денешната прес-конференција:

Претседателот на огранокот на ДУИ во Тетово, Фатон Ахмети
Почитувани граѓани,
Почитувани претставници на медиумите,

Демократската Унија за Интеграција само што заврши еден многу важен деократски и политички процес, на внантрешна реорганизација во неколку ограноци, вклучувајќи го и Огранокот во Тетово, што несомнено ќе донесе нов дух на политичката сцена но и во целокупниот развој на општините и земјата.

Сакаме да ги увериме нашитe сограѓани на Тетово дека Демократската Унија за Интеграција – Огранокот во Тетово, сега со нови сили и со многу посветеност ќе се погрижи ВАШИОТ глас и вашите потреби да бидат главниот збор на нашето политичко дејствување, против неспособното и некопеметентно општинско раководство, кое нема визија за иднината и развојот на нашиот град.

Сакам денеска пред вас да истакнам дел од капиталните проекти на Демократската Унија за Интеграција, кои претставуваат несомнена вредност во долгорочниот развој на Тетово. Меѓу другото, Демократската Унија за Интеграција преку меѓународните инструменти за финансирање и фондовите на централната власт обезбеди реализација на следните проекти:

– Изградба на првата фаза од булеварот Благоја Тоска преку обезбедување на градежни средства од програмата ТАВ, како и средства во вредност од 500.000 евра за експропријација на имотот на граѓаните.
– Изградбата на школскиот базен во Тетово – проект што го реализира Агенцијата за млади и спорт,
– Изградбата на шеталиштето на реката Пена, проект  кој беше истотака реализиран со средствата од програмата ТАВ Македонија.
– Набавка и поставување на полуподземни контејнери на 31 локации низ градот како и набавка на 2 специјализирани камиони – проект е вреден 28 милиони денари  обезбедени од грант на Светска Банка.
-Изградба на многу патишта во градот како што се улиците: Страшо Пинџур, Јане Сандански и Сами Фрашери, кои се инвестиции планирани, проектирани и спроведени од Демократската Унија за Интеграција.
Тоа јасно покажува дека ние како политички субјект зборуваме за конкретни дела и проекти, а актуелното раководство, во недостиг на знаење и визија за Тетово, се труди да ги присвои и промовира овие проекти како свои достигнувања.

Еден типичен пример на бледа импровизација во управувањето со општината можеше лесно да се препознае во неспособноста на актуелната администрација предводена од Билал Касами, која неможејќи навреме да ја подготви завршната сметка на општината, резултираше со распуштање на општинскиот совет и организирање на предвремени избори, во многу неповолен момент за државата.

Неуспесите на оваа администрација се многубројни и последователни. Билал Касами наместо да се занимава со конкретни проекти и идеи за подобрување на животот на граѓаните, деновиве ја пречекува нашата дијаспора, со 2 дополнителни пајак возила, чија задача не е да го регулираат сообраќајот во Тетово, туку едноставно да им изнудат пари на граѓаните, преку склучување на сомнителни договори со приватен оператор.

Демократската Унија за Интеграција беше, Е и ќе остане најголемата политичка сила како во државата, така и во општина Тетово. Партија која знае да ги води најважните политички процеси но истовремено и да ги артикулира потребите на граѓаните со многу посветеност, храброст и знаење.

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...