Две лица загинаа по пукање во супермаркет во Германија


Земјите членки на ЕУ и Европскиот парламент постигнаа договор за универзален полнач за мобилни телефони и други електронски уреди, а од есента 2024 година сите преносливи електронски уреди со мала и средна големина ќе треба да бидат опремени со USB-C полнач.

По летниот одмор, од Советот и од Парламентот се бара формално да го потврдат овој договор, кој потоа ќе биде објавен во „Службениот весник на ЕУ“ и ќе стапи во сила 20 дена по неговото објавување. Имплементацијата на директивата почнува 24 месеци по нејзиното влегување во сила, односно есента 2024 година. Новите правила нема да важат за производите што се пласираат на пазарот пред примената на директивата.

Според новите правила, на потрошувачите повеќе нема да им требаат разни полначи и кабел секојпат кога ќе купат нов уред и ќе може да користат еден полнач за сите нивни мали и средни преносни електронски уреди.

Мобилните телефони, таблетите, е-читачите, слушалките, дигиталните камери, рачните конзоли за видеоигри и преносните звучници што може да се полнат преку жичен кабел ќе треба да бидат опремени со полнач за USB од тип C, без оглед на производителот. И лаптопите ќе треба да се приспособат на овие барања во рок од 40 месеци од стапувањето во сила на оваа директива.

Уникатниот USB-C ќе им овозможи на потрошувачите да полнат уреди со истиот USB-C полнач, без оглед на брендот на уредот.
Според написте, најголем отпор на новите правила дава американскиот производител „Епл“, чиј „ајфон“ нема USB-C, кој се користи на повеќето уреди со „Андроид“. Брзината на полнење се совпаѓа и со уредите што поддржуваат брзо полнење, што ќе им овозможи на корисниците да ги полнат своите уреди со иста брзина со кој било компатибилен полнач, пишуваат медиумите.

Анализите се дека потрошувачите исто така ќе имаат јасни информации за карактеристиките на полнење на новиот уред за да им помогнат да разберат дали веќе имаат компатибилен полнач дома и ќе може да одлучат дали да купат уред со или без полнач.

Според процените, потрошувачите би можеле да заштедат до 250 милиони евра годишно бидејќи нема да имаат потреба да купуваат нови полначи непотребно. Се проценува дека отстранетите и неискористените полначи претставуваат околу 11.000 тони е-отпад годишно. Покрај големите придобивки за граѓаните, со воведувањето универзален полнач се очекува и намалување на електричниот отпад, кој, според Евростат, во Европската Унија се рециклира само 40 отсто.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...