Две седници на Законодавно-правната комисија на Собранието

Во Собранието денеска две последователни седници ќе одржи Законодавно-правната комисија. На дневниот ред на 86-тата седница на Комисијата се предлог законите за парничната постапка и за исплата на паричен надоместок на жртви од кривични дела со насилство, двата во прво читање.

Во рамките на оваа седница треба да се разгледаат и предлог законите за изменување и дополнување на Законот за концесиии и јавно приватно партнерство, по скратена постапка, на Законот за трговските друштва, на Законот за јавни претпријатија и на Законот за државен пазарен инспекторат, трите во прво читање.

Членовите на Комисијата во рамките на 113-тата седница треба да расправаат за предлог законите за инспекциски надзор во животната средина, во второ читање, за граѓанска одговорност за навреда и клевета, во прво читање и за изменување на Законот за вршење на работи за застапување во царинските постапки, по скратена постапка, како и за две барања за автентично толкување на став 6 член 6 од Законот за постапување со бесправно изградени објекти, и на член 43 ставови (2) и (3) од Законот за вработените во јавниот сектор.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...