Ќе смислиме нови санкции против Русија, вели полскиот премиер


Полскиот премиер, Матеуш Моравјецки, денеска изјави дека Русија досега успеала да им одолее на санкциите и затоа Варшава се обидува да смисли нови ограничувања.

На прашањето дали земјата ќе преземе нешто по прекинот на испораката на гас, Моравјецки рече дека властите на земјата ќе направат сè Русија да биде одговорна според договорот, бидејќи нејзините постапки ги прекршуваат законите и тој договор.

„Како што можеме да видиме, Русија засега, за жал, успева доволно добро да им одолее на санкциите. Во тој поглед, Полска се обидува да организира процес за смислување на дополнителни пакети санкции“, рече Моравјецки на прес-конференција, а пренесува агенцијата ТАСС.

Полскиот претседател, Анджеј Дуда, пак, најави дека земјата ќе преземе соодветни правни чекори против рускиот енергетски гигант „Гаспром“.

Русија денеска го направи истото и за Бугарија. Москва бара непријателските земји да го платат рускиот гас во рубли, што беше отфрлено и од Полска и од Бугарија.

Дуда најави дека од „Гаспром“ ќе побара соодветна компензација поради прекршување на договорот.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...