Еден Британец убиен, а друг исчезнат во Украина


За време на состанокот во московското Јавно обвинителство во понеделникот, рускиот претседател Владимир Путин упати шокантно обвинение, најавувајќи апсење на неколку обвинети атентатори кои наводно планирале да го убијат познатиот новинар на руската државна телевизија и жесток лојален на Путин, Владимир Соловјов.

– Утринава ФСБ ги запре активностите на терористичката група која планираше напад и убиство на истакнат руски ТВ-новинар – рече Путин, тврдејќи дека заговорот бил организиран од „високи дипломатски претставници во Европа и САД“ кои сакале да ја поделат руското општество и „уништи ја Русија одвнатре“.

Путин рече дека неуспехот на Западот да преовлада на информативниот фронт на војната во Украина го поттикна „да прибегне кон терор, да организира убиство на новинари“.

– Ги знаеме имињата на спонзорите од западните разузнавачки агенции, пред сè – се разбира – од ЦИА, САД, кои соработуваат со украинските безбедносни служби – рече Путин.

Злогласната руска контраразузнавачка агенција ФСБ објави видео од апсењето, како и видео од таканареченото „заткулис“ на агенти кои пребаруваат и запленуваат имот, наводно пронајден во станот на осомничените. Видеото во целост го објави државниот медиум РИА Новости на Телеграм.

На снимката се гледаат низа предмети поставени во станот, вклучително и фотографија на Адолф Хитлер, шест украински пасоши со неоштетен изглед, сина перика и сосема нови маици украсени со кукасти крстови кои изгледаа како да имаат свежи набори од неодамнешното породување.

Но, навидум сосема нови ставки не беа единствените интересни елементи прикажани во видеото на ФСБ. Оригиналното видео прикажува три копии од видеоиграта Симс поставени на креветот, како и книга со заканувачки натпис, кој делумно вели: „Убиј за да живееш и живеј за да убиваш“, потпишан „Потпис нејасно“.

Корисниците на социјалните мрежи брзо укажаа дека играта СИМС и „Нејасен потпис“ може да бидат знаци дека апсењето е дел од лошите перформанси на ФСБ, истакнувајќи дека директивите за поставување на местото на злосторството можеби вклучуваат вметнување три СИМ-картички и потпишување на книгата со неразличен потпис. Овие упатства можеби биле погрешно разбрани или сфатени премногу буквално од агентите. Можеби сфаќајќи дека нивните агенти грешат, официјалните видеа објавени од ФСБ на својот канал на Јутјуб не ја прикажуваа книгата и ги заматија сликите од видео игрите на СИМС.

И покрај очигледните дупки во официјалната нарација за таканаречениот заговор за атентат, Кремљ се чини дека се држи до својата приказна. Директорот на руската Федерална служба за безбедност Александар Бортников изјави за рускиот канал „Русија 1“ дека група од шест руски неонацисти навистина планирале да го убијат државниот ТВ-водител Владимир Соловјов по наредба на украинските безбедносни служби.

Во интервју за државниот медиум РИА Новости, Соловјов рече дека не забележал дека го следат и се заблагодари на ФСБ што му го спасила животот. Но, се чини дека основата за обвинувањата од понеделникот била подготвена неколку дена порано: два дена пред апсењето, Соловјов тврдел дека непознати вознемирувачи му пришле за време на утринското трчање.

Соловиев, гласен поддржувач на руската инвазија на Украина, неоправдано го обвини украинскиот претседател Володимир Зеленски дека водел наводен заговор за негово убиство и тврди дека тој бил целта бидејќи бил еврејски новинар.

ТОП ВЕСТИ

Нов метод за снимање на системот за варење со далечинско управување > Опсервер

Минијатурната капсула „Навикам“ („NaviCam“) може да направи револуција во дијагнозата на проблеми со дигестивниот тракт. <!-- N_Inpost 300x250_2 Ендоскопите со капсули...

Чоколадно смути со овошје

Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао –...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...