PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Еден месец по автобуската несреќа, обновен е сообраќајот на автопатот Струма

Dec 26, 2021

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Еден месец по страшната автобуска несреќа на автопатот Струма во Бугарија, во која загинаа 45 лица од кои 12 деца, а седуммина беа повредени, сообраќајот е повторно целосно воспоставен – објави МИА.

– На местото на несреќата заменети се старите заштитни огради со нови, обновени се знаците, а максималната дозволена брзина останува 120 км/ч – стои во објавата.

Венец во спомен на жртвите на несреќата е поставен на знакот „32 км”.

По несреќата, сообраќајот по коловозната лента за Дупница и Кулата беше затворен за сообраќај, за вршење увид и истражни дејствија на Агенцијата за патна помош на Бугарија, со цел да се утврди дали се било во рамките на законските норми.

Според најавите на бугарските истражни служби, резултатите од вештачењата (судско-медицинското, техничкото и пожарно-техничкото) за автобуската несреќа што се случи на автопатот „Струма“ би можеле да бидат готови до недела.

– Првичните податоци укажуваат дека брзината на автобусот најверојатно била несоодветна со условите на патот, а ноќта на инцидентот врнел дожд и патот бил влажен – изјави шефот на бугарската Национална истражна служба Борислав Сарафов.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ