Еден од најмодерните руски тенкови бил уништен во Харков, тврдат Украинците


На меѓународната донаторска конференција во Варшава Европската комисија објави пакет помош од 200 милиони евра за украинските бегалци и раселени лица.

„Денес се собравме со јасна цел: да го поддржиме храбриот украински народ, кој се бори против агресорите и за својата слобода“, рече претседателката на Комисијата, Урсула фон дер Лајен.

Таа вети 200 милиони евра помош во име на Комисијата.

Минатиот месец, на донаторската конференција за Украинците внатре и надвор од земјата, ветената помош достигна 9,1 милијарди евра.

„Знаеме дека ќе биде потребно повеќе и ќе продолжиме да ѝ помагаме на Украина“, додаде таа.

Околу осум милиони луѓе, од кои две третини се деца, се раселија во Украина од почетокот на војната, а повеќе од 5,3 милиони Украинци најдоа засолниште во ЕУ и соседните земји.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...