PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Едно од сценаријата е полските Миг-29 да бидат премачкани во базата Рамштајн на САД и преку Косово да летнат во Украина

Mar 9, 2022

Полска вчера соопшти дека ќе им ги подари своите воени ловци Миг-29 на САД, кои пак, треба да најдат начин како да и ги проследат на Украина, а како посредник се споменува и Косово, објави Дојче Веле.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Полска соопшти дека е подготвена да ги префрли 28-те авиони во американската воена база Рамштајн во Германија, а потоа Вашингтон да реши како ќе ги достави до Украина. Претставници на САД во првичната реакција велат дека се изненадени од соопштението на Варшава.

– Колку што знам, не беше договорено со нас дека планот е нам да ни ги дадат авионите, изјави американскиот државен подсекретар Викторија Нуланд.

Според информациите, Полска побарала од САД за возврат да добие авиони од типот Ф-16. Русија веќе предупреди дека поддршката за Украина со воени авиони ќе биде сметано за учество во конфликтот и подложно на одмазднички чекори.

Целата зделка е комплицирана затоа што ни НАТО, ниту ЕУ не сакаат да бидат директно инволвирани во трансакцијата која значително ќе ги зголеми тензиите со Русија. Ни САД не сакаат директно да и ги достават авионите на Украина.

За да се одржи претставата дека НАТО и ЕУ не се директно вмешани во украинскиот конфликт, се разгледуваат повеќе опции. Според едно сценарио, Полска ќе ги однесе авионите во базата Рамштајн, каде тие треба да бидат премачкани, а потоа пренесени во земја која не е членка ниту на НАТО, ниту на ЕУ. Иако засега не е дефинитивно договорен таков посредник, како можна опција се споменува Косово, како една од неколкуте земји кои би можеле да ја одиграат улогата, тврди агенцијата Асошиејтед прес.

Властите во Приштина досега не ја коментираа оваа можност, но премиерот Албин Курти во интервју за Франс прес повика на забрзан прием на неговата земја во ЕУ и НАТО и оцени дека неговата земја е под зголемен ризик од Русија. Косовскиот министер за одбрана Арменд Мехај минатата недела побара САД да отворат постојана воена база во неговата земја „како гаранција за мирот и безбедноста на Западниот Балкан“.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ