Египет сака да го уреди Суецки Канал за двонасочен сообраќај

Египет ќе уреди дополнителни 10 километри од Суецки Канал за двонасочен сообраќај, а уште 30 километри ќе се прошират и продлабочат, најави извршниот директор на Суецкиот Канал, Осама Рабие.
Тој додаде дека би било прескапо да се прошири каналот долг 190 километри, што ги поврзува Црвено и Средоземно Море, па затоа ќе се продлабочува само делот што ќе овозможи двонасочен сообраќај од сегашните 75 на 85 километри. Според него целата на проширувањето е безбедност на сообраќајот.

Во втората фаза ќе се проширува каналот 30 километри од јужниот влез за 40 метри и ќе се продлабочува два метра, во делот каде минатата година заглави бродот „Евер Гивен”.

– Тоа е тежок дел од каналот, на тоа место продлабочувањето и проширувањето на свиоците во каналот ќе се израмнат и ќе се намали влијанието на јужните ветрови, посочи Рабие.

Проектот ќе чини три милијарди египетски фунти (околу 191 милион долари), а предвидено е да заврши до крајот на јуни 2023 година.

ТОП ВЕСТИ

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска...

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...