Џек Вилшир на 30 години објави крај на кариерата


Некогашната голема надеж на Арсенал и поранешен репрезентативец на Англија, Џек Вилшир објави крај на активната фудбалска кариера.

Вилшир има само 30 години, но после сите проблеми со кој се соочуваше изминатите сезони одлучи да стави крај. Неколку години наназад неговата кариера е во пад, а последниот ангажман го имаше во дански, Архус.

„Објавувам дека се повлекувам од професионалниот фудбал. Имав неверојатно патување исполнето со многу убави моменти. Се чувствувам привилегиран поради се што поминав во кариерата. Од мало момче со топката во дворот стигнав до капитенската лента на мојот сакан Арсенал. Играв и на Светско првенство за својата земја, го живеев мојот сон“, стои во дел од пораката со која се прости.

Коментари

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...