Експлозија во рудник во Србија, има загинати и повредени

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска во Плитвице изјави дека не сака Хрватска да се меша во ситуацијата во Украина повеќе од она што треба.

Тој вели дека е избран за претседател на Хрватска, а не за космополитски моралист.

– На некои не им се допаѓа, некои велат дека сум Русин, вчера бев Американец, не сакам Хрватска повеќе да се меша во тоа отколку што треба по инерција – рече Милановиќ.

Тој пред новинарите изјави дека никогаш не го коментирал рускиот претседател Владимир Путин и дека за него постои Русија како, како што рече, многу опасна земја.

– На Русија ѝ треба нешто поинакво. Тоа е земја со 6.000 нуклеарни боеви глави, деструктивно оружје и други видови политичка култура. Не очекувам ништо од Русија. Имам очекувања од сојузниците, пред сè од САД, тоа е моето семејство во поширока смисла. Русија не е – рече Милановиќ.

Тој додаде дека Русија ја нападна Украина и Украина е најголемата жртва, не Русија, а не Западот.

ТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Запалено градското собрание во градот Бордо на синоќешните протести во Франција

Според извештаите на француското МВР, на вчерашните протести ширум земјата излегле над еден милион луѓе, а поради немирите низ целата земја биле уапсени 80...

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: Огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината за пожарот засега не е...

24 години од бомбардирањето на НАТО врз Југославија

На 24 март 1999 г. НАТО без одлука на Советот за Безбедност на ОН, започна терористички напад врз СР Југославија. Најмладата жртва на агресијата...

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...

Шетала гола на улица со денови: Популарна актерка сместена на психијатрија (ФОТО)

Тинејџерската филмска ѕвезда Аманда Бајнс со денови бесцелно талкала низ улиците на Лос Анџелес, а потоа почнала да се шета целосно гола, по...