Експлозиите влеваат страв за прелевање на војната во Транснистрија


Фото: Принт-скрин

Приднестровие (или Транснитрија) е името на регион во Молдавија (на границата со Украина) за кој постои огромен страв дека може да се вклучи во војната во Украина. Односно дека може да биде вовлечен во неа, пишува денеска „Гардијан“.

Таму имаше неколку експлозии, кои биле насочени кон Министерството за безбедност на Молдавија, радио кула и една воена единица, а се се случија само неколку дена откако Русите почнаа да зборуваат дека нивните луѓе во Молдавија имаат проблеми. Истото сценарио се случи и во пресрет на нападот на Украина.

Приднестровие е претежно рускојазичен регион кој водеше војна во 1992 година против западната централна влада. Таа војна заврши со стотици мртви и со интервенција на Русија, која им помогна на бунтовниците.

Потоа, во 2006 година се одржа референдум на кој 97,1 отсто од луѓето гласаа за присоединување на Приднестровие кон Русија, но референдумот не беше прифатен од меѓународната заедница.

Денес Приднестровие е под контрола на проруските сепаратисти, а таму има постојано стационирани околу 1500 руски војници. Има 465.000 жители кои главно зборуваат руски, додека во остатокот од Молдавија (која има вкупно околу 2,6 милиони жители) се зборува романски. Приднестровие користи кирилицата и има своја валута (Приднестровска рубља), свои безбедносни сили и пасош, иако повеќето од нејзините околу 465.000 жители имаат двојно или тројно молдавско, руско или украинско државјанство.

Москва ја поддржува економијата на Приднестровие, снабдувајќи го регионот со бесплатен гас и задржувајќи ги трупите стационирани таму, всушност создавајќи руски сателит на границите на ЕУ, потенцира „Гардијан“.

Приднестровие исто така е преплавено со советски симболи. Нивното знаме е украсено со срп и чекан, огромна статуа на Ленин се наѕира над центарот на главниот град Тираспол, а биста на болшевичкиот водач седи пред градското собрание или Домот на Советите.

По експлозиите во тој регион, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков вчера изјави дека е загрижен поради вестите кои доаѓаат од Приднестровие, додека лидерот на самопрогласената република Донецк, Денис Пушилин, рече дека Москва треба да ги земе предвид настаните во Приднестровие кога ќе го планира продолжението на војната.

Молдавската претседателка Маја Санду јасно стави до знаење дека се противи на отцепувањето на Приднестровие. Таа бара руските трупи стационирани таму да бидат заменети со меѓународни набљудувачи, што Русите го одбиваат.

Од Приднестровие денеска пристигна информација дека некој од Украина пукал во селото во кое се наоѓа складиштето за муниција и дека дронови лансирани од Украина ја надлетувале областа. Киев ја обвинува Москва дека ги организирала нападите. Кремљ соопшти дека е сериозно загрижен поради тие настани.

Во своето денешно обраќање пред германскиот парламент, германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок рече дека сè уште не е јасно кој стои зад неодамнешните напади во одметнатиот проруски регион Приднестровие во Молдавија.

Таа ја опиша ситуацијата во Молдавија како „екстремно критична“.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...