Елон Маск како бејбиситер, си го донел синот на средбата со Ердоган

Сопственикот на „Тесла“ Елон Маск денес имаше средба со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на која се појавил со неговиот син. Еве како течел разговорот:

Ердоган: Каде е вашата сопруга?

Илон Маск: О, таа е во Сан Франциско. Сега сме разделени. Затоа се грижам за мојот син.

За време на состанокот, кој се одржа во Турската куќа во Менхетен, претседателот Ердоган го информираше Маск, основачот на Tesla и SpaceX, за „технолошките откритија на Турција, како и за визијата „Дигитална Турција“ и Националната вештачка разузнавачка стратегија“.

Потсетувајќи дека со влезот на турскиот електричен автомобил Togg на патиштата во Турција, Tesla влезе на турскиот пазар, Ердоган ја повика Tesla да ја основа својата седма фабрика во Турција.Според соопштението на турскиот Директорат за комуникации, Маск за возврат рекол дека многу турски добавувачи веќе работат со Tesla и дека Турција е меѓу најважните кандидати за следната фабрика.

 

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...