Ердоган го повика Путин на прекин на огнот

Српскиот министер за внатрешни работи, Александар Вулин, изјави дека оние што ја бомбардираа Сојузна Република Југославија немаат право да зборуваат за меѓународното право и да бараат од Србија да ги утврди и уништи вековните пријателства и дека некои политичари во регионот ја плукаат Србија.

Министерот Вулин изјави дека повеќе се плаши од конфликтот отколку од неверојатната количина омраза кон рускиот народ.

„Несфатливо е дека е оправдано и нормално да се избрка руско дете од училиште, некому да му се забранува да се лекува затоа што е Русин, дека е нормално да му се одзема имотот, дека е нормално да се исфрлаат писатели и уметници како Достоевски од учебници затоа што се Руси. Тоа овде не се случило од времето на Хитлер“, рече Вулин.

Според него, секоја русофобија завршува како србофобија и никој што ја мразел Русија не ја сакал Србија.

„Затоа сум толку гласен, не затоа што сум голем Русин, туку затоа што сум Србин и за мене Србија е на прво место и Србите, каде и да живеат, се причина за мојата политичка активност, но знам дека сѐ што денеска им прават на руските деца може да им прават и на српските“, изјави Вулин.

Како што оцени, очигледно е дека е дозволено да се мразат два народа на национална основа, Русите и Србите, што особено го загрижува бидејќи се чини дека омразата стана дозволена во светот.

Коментирајќи ја изјавата на некои странски функционери за претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, министерот истакна дека Србија повеќепати била нарекувана и без докази означена како земја на касапи и убијци, земја на геноцид и дека многупати слушнале оти претседателот Александар Вучиќ ќе биде соборен и дека на Србија ѝ треба нов „Мајдан“.

Тој истакна дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е на вистинската страна на светот затоа што инсистира на воена неутралност и независна политика и дека не е само политичар, туку и државник, кој има храброст да му се спротивстави на притисокот и да работи во интерес на неговата земја и народ.

„Стабилноста на Балканот зависи од Србија, а бидејќи Србија е стабилна и способна да го зачува мирот, Балканот е во мир“, рече Вулин.

Тој нагласи дека претседателот на Србија е секогаш тука да им подаде рака и да им помогне на земјите од регионот кога нешто им треба и дека никогаш нема да добие благодарност за тоа, туку ќе гледа како плукаат по него и по Србија каде и да одат.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...