Ердоган: Русија и Украина постигнаа разбирање за одредени теми од преговорите

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок вели дека Европа треба да биде претпазлива од напорите на Русија да го дестабилизира Западен Балкан во услови на војна во Украина.

Баербок за новинарите вчера во Берлин изјави дека слични потези му претходеле на воениот ангажман на Русија во Украина и покрај постојаното негирање на Москва дека подготвува напад.

Слична руска поддршка за сепаратистичките движења во Босна, на пример, може да го загрози интегритетот и суверенитетот на Западен Балкан, рече Баербок по средбата со хрватскиот колега Гордан Грлиќ-Радман.

Грлиќ-Радман ги спомена и преговорите за реформа на изборниот закон во БиХ и изрази жалење што досега не вродиле со плод.

„Изразив загриженост поради неуспехот на преговорите за изборниот закон што ќе гарантира еднаков третман на сите три конститутивни народи во БиХ“, рече Грлиќ-Радман, додавајќи дека „ниту една земја не е толку заинтересирана за стабилноста на БиХ како Хрватска“.

Баербок рече дека Германија е свесна за опасностите што војната во Украина може да ги постави за Западен Балкан.

„По бруталниот напад на Русија врз Украина, некои тензии во регионот ги сфаќаме многу посериозно“, рече Баербок. Таа напомена дека пред две недели била на Западен Балкан и во таа пригода уште еднаш им изразила поддршка на овие земји на нивниот пат кон Европската Унија.

Грлиќ-Радман рече дека е важно Европската Унија да продолжи да го покажува своето присуство во регионот на Западен Балкан.

„Се надеваме дека нема да има домино ефект, но внимаваме. Балканот е полигон за геостратешки тендери и затоа Европската Унија мора тука да ја покаже својата сила“, рече Грлиќ-Радман.

„Хрватска, која има свежи сеќавања од војната, силно го поддржува територијалниот интегритет на Украина“, рече Грлиќ-Радман.

Баербок најави дека денеска ќе започне трансферот на украинските бегалци од Молдавија во Европската унија и понатаму во САД.

„Ќе има уште повеќе бегалци поради руските злосторства во Украина“, рече Баербок.

Баербок рече дека Европската Унија и нејзините партнери ќе направат се што можат за да им помогнат на земјите кои сега примаат голем број Украинци кои бегаат од војната, особено малата Молдавија, која досега прими најголем број бегалци по глава на жител.

Германија денеска ќе го организира првиот директен лет за носење бегалци од Молдавија во Франкфурт, а потоа ќе следуваат повеќе, рече таа.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...