Ерик тен Хаг ја прифатил понудата на Манчестер Јунајтед

Шефот на судиите во ФИФА, Пјерлуиџи Колина, кој е дел од ИФАБ, телото кое ги одредува правилата на фудбалската игра, зборуваше за потенцијалната сериозна промена пред Светското првенство во Катар, за која смета дека ќе го спаси фудбалот. Се мисли на ефективниот дел од натпреварот, односно судиското продолжување кое на мундијалот во Катар би можело да достигне и до 10 минути, се со цел да се подобри самата игра.

„Денес е прифатливо дека е добро кога ефективното играње фудбал во текот на натпреварот е околу 60 минути. Ние во ФИФА ќе им кажеме на судиите за Светското првенство во Катар како да го надополнат загубеното време дури и по постигнатите голови. Ако во едно полувреме бидат постигнати три гола, просечното славење на тимот трае околу минута и пол, односно пет минути славење и пет минути во кои не се игра фудбал. Ако сакаме да бидеме попрецизни, ќе треба да се подготвиме за временска компензација од девет минути“, изјави Колина.

Италијанецот објасни и на каков начин се губи време во текот на едне фудбалски натпревар.

„Ако ја погледнете статистиката, ќе видите дека некои тимови играат ефективно 52 минути, други 43 минути, а трети 58 минути. Ако сето тоа се собере во текот на една сезона, разликите стануваат големи. Друга работа што треба да се земе в предвид е дека навивачите и на стадионот и во близина на ТВ екранот плаќаат свои пари за да гледаат фудбалски натпревар од 90 минути, но понекогаш гледаат едвај 45 минути игра. Половина од цената на билетот оди за време на неактивност. Го спасивме фудбалот пред 30 години, сега го планираме истото. Во минатото, се трошеше мнопгу повеќе од времето за да се изведе топката од гол-аут. Исто така беше донесена одлука и играчот да не смее намерно да ја шутне топката назад кон голманот, а тој да ја земе во раце, што го направи фудбалот многу поинтересен. И сега размислуваме да направиме нешто слично“, објасни Пјерлуиџи Колина.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...