Ериксен нема да го продолжи договорот со Брентфорд


Манчестер јунајтед пред десет дена ги отворија преговорите со Барселона за Френки де Јонг. Попладнево клубот од „Олд Трафорд“ испратил понуда,која Каталонците ја одбиле без размислување.

Како што пренесуваат шпанските и британските медиуми од „Олд Трафорд“, понудиле веднаш 60 милиони евра, плус уште 10 милиони евра во зависност од постигнатите резултати и игрите на холандскиот фудбалер.

Според овие извори Барселона нема да прифати помала сума од 100 милиони евра за Де Јонг.

„Мундо Депортиво“, тврди дека поради долгот што го има кон Ајакс, Барселона ја бара оваа сума од Манчестер јунајтед. Пред три години трансферот на Де Јонг од Ајакс во Барселона изнесуваше 75 милиони евра. Според овој извор, Барса на Ајакс му должи помеѓу 35 и 40 милионие вра.

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед, Ерик Тен Хаг, инсистира да го доведе Де Јонг. Тој одлично го познава холандскиот фудбалер, кој ги одигра најдобрите партии во дресот на Ајакс кога тој му беше тренер.

Френки де Јонг е член на Барселона во последните три сезони. Минатата сезона одигра 32 натпревари во Примера и постигна три гола со исто толку асистенции. Има 25 години и досега за Холандија одигра 42 натпревари.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...