Ескобар: С. Македонија е силен партнер и лојален пријател на САД

Заменикот-помошникот на државниот секретар на САД задолжен за Западен Балкан, Габриел Ескобар денеска потенцирал дека С. Македонија направила тешки реформи и заслужува да оди напред во европската интеграција.

-Јазикот и културниот идентитет не се спорни за САД, но сепак земјата треба да одржи конструтивен дијалог со соседите. САД остануваат на страната на Македонија и ќе бидат силен поддржувач. Нашето искуство со вашата земја е дека е силен партнер, лојален пријател, голем поддржувач на транс-атлантската заедница. Северномакедонците се европејци, историски, културно и економски. С. Македонија е дел од Европа и ќе биде важен учесник во транспортот, ИТ секторот, па се до енергетскиот сектор. С. Македонија го заслужи правото да се движи напред во процесот, рекол Ескобар во изјава за Тв Сител.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...