PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

ЕУ е подготвена да го замрзне имотот на Путин и Лавров

Feb 25, 2022

Европската унија се подготвува да го замрзне имотот на рускиот претседател Владимир Путин и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, како дел од спроведувањето на третата рунда санкции, пишува Фајненшл тајмс.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Министрите за надворешни работи на ЕУ попладнево планираат да воведат нови санкции кон Русија, заедно со голем број мерки против руските банки и индустријата.

Со овие мерки нема да се забрани патување на Путин и Лавров, што, како што нагласува Фајненшл тајмс, ја покажува подготвеноста на Европската унија да ги држи отворени симболично дипломатските можности.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ