ЕУ ќе разговара за истрагите за воени злосторства во Украина со обвинителот на МКС


ЕУ ќе разговара за нејзината поддршка за истрагите за воени злосторства во Украина на состаноците во следните два дена со главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд, соопшти денеска Европската комисија.

Карим Кан, од судот со седиште во Хаг, утре во Луксембург ќе се сретне со шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, а потоа ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во градот в понеделник.

Состаноците ја нагласуваат силната поддршка на Европската унија – исто така изразена во изјавата на Г7 во четвртокот – за истрагите за злосторствата во Украина, поттикнати особено од убиствата во градот Буча, во близина на Киев.

Функционери на ЕУ претпочитаа да ги чекаат резултатите од истрагите за воени злосторства спроведени од украинското обвинителство со помош на МКС, ЕУ, комесарот за човекови права на ОН и ОБСЕ.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен, која вчера ја посети Буча со Борел, истакна дека потребна е ригорозна истрага, за сите идни обвиненија за воени злосторства да се покренат на суд.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...