ЕУ им се заканува на Русите со санкции за гас и нафта

Австрискиот министер за надворешни работи Александар Шаленберг ги критикуваше одделните постапки на членките на ЕУ во врска со протерувањето на руските дипломати. Тој најави дека Австрија засега нема да се приклучи кон протерувањето на руските дипломати.

„Мислам дека е жално што секоја држава постапува независно по ова прашање“, изјави Шаленберг за јавниот сервис ОРФ.

Тој посочи дека го задржува правото да постапува врз основа на член 11 од Виенската конвенција, кој дозволува можност да се бара да се намали бројот на дипломати на исто ниво како земјата домаќин има во земјата чии дипломати се протерани, но тој исто така рече, дека и Русија ќе протера исто толку австриски дипломати од Москва, што де факто ќе ја затвори амбасадата.

Друга можност, објаснува Шаленберг, е дипломатите да бидат прогласени за непожелни лица поради нивните шпионски активности.

„Доколку има силни индиции, тогаш ќе преземеме соодветни чекори. Го задржувам правото да протерувам дипломати“, подвлече тој, нагласувајќи дека руската амбасада во Виена е пропагандна машина.

Тој рече дека не гледа можност за официјална посета на Владимир Путин на Виена, потсетувајќи на претходната изјава дека не гледа можност за враќање на статус кво анте со Русија, на чело со актуелниот претседател.

Тој оцени и дека досегашната европска политика кон Путин можеби била наивна, но била и коректна во тоа време.

„Сите во ЕУ лошо го проценивме. Да го проценевме добро во ЕУ, сигурно ќе реагиравме поинаку“, рече Шаленберг.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...