ЕУ: Новата црногорска влада да ја врати политичката и институционалната доверба


Европската унија го поздрави формирањето на новата влада во Црна Гора и изрази очекување дека тоа ќе ја врати политичката и институционалната доверба што и е потребна на земјата.

Портпаролката на Европската комисија Ана Писонеро рече дека Унијата со нетрпение очекува „да работи со сите политички актери и институции во спроведувањето на реформите поврзани со ЕУ, во конструктивен дух и во согласност со огромните очекувања на црногорските граѓани за напредок во процесот на пристапување во ЕУ. ”

„Многу го цениме доследниот резултат на Црна Гора за 100% усогласеност со заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ и среќни сме што Црна Гора ќе продолжи да стои на истата страна со ЕУ“, рече Писонеро за RTCG.

Брисел, исто така, ја поздравува најавата дека стратешкиот приоритет на новата влада е забрзување на преговорите за пристапување на земјата во ЕУ преку зајакнување на владеењето на правото и спроведување на економските реформи, со фокус на борбата против корупцијата, поодржлив економски развој и заштита на животната средина.

„Ја охрабруваме Црна Гора да го извлече максимумот од Економскиот и инвестицискиот план за Западен Балкан. „ЕУ ќе продолжи да стои на страна на Црна Гора и да ја поддржува во овој потфат“, заклучи Писонеро.

Формирањето на новата влада на Твитер го поздрави и амбасадорката на ЕУ во Црна Гора Оана Кристина Попа.

„Очекуваме да работиме со сите политички актери и институции за да постигнеме напредок во европските реформи, во конструктивен дух и во согласност со огромните очекувања на црногорските граѓани да напредуваат во процесот на пристапување во ЕУ. „Многу ја цениме доследноста на Црна Гора во 100% усогласување со заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ и се радуваме на фактот дека Црна Гора ќе продолжи да стои на иста страна со ЕУ“, рече Попа.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...