PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

ЕУ: Новата црногорска влада да ја врати политичката и институционалната доверба

Apr 29, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Европската унија го поздрави формирањето на новата влада во Црна Гора и изрази очекување дека тоа ќе ја врати политичката и институционалната доверба што и е потребна на земјата.

dobivaj vesti na viber

Портпаролката на Европската комисија Ана Писонеро рече дека Унијата со нетрпение очекува „да работи со сите политички актери и институции во спроведувањето на реформите поврзани со ЕУ, во конструктивен дух и во согласност со огромните очекувања на црногорските граѓани за напредок во процесот на пристапување во ЕУ. ”

„Многу го цениме доследниот резултат на Црна Гора за 100% усогласеност со заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ и среќни сме што Црна Гора ќе продолжи да стои на истата страна со ЕУ“, рече Писонеро за RTCG.

Брисел, исто така, ја поздравува најавата дека стратешкиот приоритет на новата влада е забрзување на преговорите за пристапување на земјата во ЕУ преку зајакнување на владеењето на правото и спроведување на економските реформи, со фокус на борбата против корупцијата, поодржлив економски развој и заштита на животната средина.

„Ја охрабруваме Црна Гора да го извлече максимумот од Економскиот и инвестицискиот план за Западен Балкан. „ЕУ ќе продолжи да стои на страна на Црна Гора и да ја поддржува во овој потфат“, заклучи Писонеро.

Формирањето на новата влада на Твитер го поздрави и амбасадорката на ЕУ во Црна Гора Оана Кристина Попа.

„Очекуваме да работиме со сите политички актери и институции за да постигнеме напредок во европските реформи, во конструктивен дух и во согласност со огромните очекувања на црногорските граѓани да напредуваат во процесот на пристапување во ЕУ. „Многу ја цениме доследноста на Црна Гора во 100% усогласување со заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ и се радуваме на фактот дека Црна Гора ќе продолжи да стои на иста страна со ЕУ“, рече Попа.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ