ЕУ одблизу ги следи изборите во Бугарија заради Македонија, пишува „Политико“

Известувајќи за новозакажаните избори во Бугарија за 14 ноември, влијателниот портал „Политико.еу“ пишува дека Европската унија (ќе) ги следи со внимание заради можното влијание врз процесот на проширување, со акцент на Македонија.

„Бугарските избори се одблизу следени во Брисел поради нивниот потенцијален импакт врз дебатата за проширувањето. Од ноември минатата година Бугарија го блокира почетокот на преговорите за членство во ЕУ на својот сосед Северна Македонија поради споровите за историјата и за јазикот. На 6 октомври во Брдо, Словенија, ќе се одржи самит на лидерите на ЕУ за Западен Балкан, но дипломатите се скептични дека ќе се случи каква и да е промена во позицијата на Бугарија пред изборите“, пишува „Политико“.

„Апетитот за проширување во многу држави-членки, како Франција и Холандија, се намалува. Нацртот на декларацијата за самитот за Западен Балкан што циркулира деновиве и до кој дојде ‘Политико’ дури и не го вклучува зборот ‘проширување’. А на состанокот на амбасадорите на ЕУ во средата некои земји-членки побараа посветеноста на ЕУ кон регионот во декларацијата мора да биде јасно нагласена, според дипломат на ЕУ присутен на средбата“, се додава во написот.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...