Евертон со „ѓаволски“ скалп во борбата за опстанок

Манчестер Сити и Ливерпул утре ќе ја имаат големата пресметка на „Етихад“, која може да разреши многу дилеми во трката за шампионската титула. Менаџарот на „црвените“, Јирген Клоп, вели дека Сити е најдобриот тим на светот, предводен од најдобриот тренер на светот.

„Да бидам целосно искрен, мислам дека тие се најдобриот фудбалски тим во светот, предводени од најдобриот тренер на светот. Но, во монентот тие имаат само еден бод повеќе од нас, па очигледно дека и ние направивме нешто како што треба“, вели Јирген Клоп.

Очекува неизвесен натпревар, а признава дека притисокот е присутен кај двата тима.

„Мислам дека тие не се под поголем притисок од нас. Играат дома, мирни се и одлучни на поголемиот тек од натпреварите. Со нетрпение го очекуваме натпреварот, но, на крајот, нема да се разликува од ниеден друг натпревар. Едно е јасно, мислам дека силен противник најмногу помага во спортот, така и Надал и Федерер уживаа во ривалството што го имаа. Поради квалитетот на едниот, се развива и другиот. Така е во спортот, така е и со нас во Премиер – лигата“, истакна германскиот стратег.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...

Османи во Будва: Од 1 јули Северна Македонија го презема претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ),...