Европејците соочени со станбена криза


Цените на куќите вртоглаво пораснаа во Европската Унија (ЕУ) во текот на изминатата деценија, далеку над стапката на раст за изнајмување. Новиот извештај на „Евростат“ покажа дека меѓу 2010 година и четвртиот квартал од 2021 година, цените на куќите се зголемиле за 42 отсто, додека цените за изнајмување се зголемиле во просек за 16 отсто. Најголем раст е забележан во Естонија со +156 отсто, во Унгарија со +128 отсто и во Луксембург со +124 отсто, што е повеќе од двојно за десет години за просечни трошоци за цените на куќите.
Европа е длабоко во станбена криза. Идните сопственици на домови треба да се справат со зголемените трошоци за живот, што им отежнува да заштедат за сè поскапите недвижности. Ова е една последица од пандемијата, во која многу луѓе со послабо платени работни места ги загубија своите приходи. Според „Еурактив“, ова особено се чувствува во поранешните комунистички земји, кои сега се дел од Унијата и кои некогаш важеа за лидери во социјалните станови, но градовите како Прага, сега ги гледаат ефектите од приватизацијата. Зголемените цени најтешко ги погодуваат групите со најниски приходи, што, според ОЕЦД, „им го отежнува патот на луѓето да стигнат до свој дом, што влијае на способноста на семејствата со пониски и со средни приходи да акумулираат богатство и да им го пренесат на идните генерации“.
Економијата на изнајмување исто така е дел и од оваа криза, при што Естонија, Литванија и Ирска забележаа дека цените за изнајмување се зголемуваат со уште побрзо темпо на оние на нивните пазари за домување. Во меѓувреме, само три земји забележаа намалување и на цените на домовите и на трошоците за изнајмување од 2010 година, а тоа се Кипар, Италија и Грција.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...