Европратеници открија злоупотреба на фондовите на ЕУ


Бугарија

Во Софија беа презентирани податоците за контролата од страна на делегацијата на Европскиот парламент во врска со сомнежи за злоупотреба на јавни средства во Бугарија. За време на престојот во Бугарија, делегацијата предводена од Томаш Здечовски се сретна со претставници на граѓанското општество, истражувачки новинари, бугарската ревизорска управа и телото што управува и ги следи фондовите на ЕУ. Европратениците, меѓу кои и Андреј Новаков од ЕПП/ГЕРБ, ги посочија главните проблематични области во земјата.
Европратениците открија како кај јавните набавки за поправка и изградба на патишта или земјоделски програми нараснуваат цените за јавна набавка и дадоа пример.
Ако нормалната цена е 30 милиони, понекогаш средствата се европски и има тројца учесници, тие поднесуваат понуда за 80, 90 и 110 милиони. Тоа го гледаме во земјоделството. Ако ги трасираме средствата дадени за опрема и машини, секој учесник ги зголемува цените за 30, 40, 50 проценти, а ако опремата е специјализирана – уште повеќе. Погледнете ги цените на Гугл и ќе ја видите разликата. Разликата ја гледаат сите, институции може да видат колкава е цената на одреден модел. Ова се работи што многупати се споменуваат во ревизиите на Европската комисија. Вашите патишта можеби се многу евтини, но ако е кофинансиран или финансиран од европските фондови, одеднаш цената станува висока. Имаме конкретни случаи со конкретни докази. Се разговараше со невладини организации, кои ни дадоа нови материјали за водечките личности во регионот. Има многу такви примери низ годините – велат европратениците.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...