Фјури го нокаутира Вајт и ја одбрани титулата


Една од најголемите боксерски ѕвезди во моментот, Тајсон Фјури, ја одбрани титулата во тешка категорија во верзијата „WBC“ откако во шестата рунда го нокаутираше Дилијан Вајт. Пред повеќе од 94.000 гледачи на стадионот „Вембли“ во Лондон, двајцата боксери приредија спектакл, а на крајот Фјури го задржа шампионскиот ремен.

Фјури боксуваше мудро, знаеше дека нема потреба од комплетна агресија, туку само со епизодни директни удари ја одржуваше дистанцата и контролата. Вајт се обиде да форсира директна борба, но на крајот налета на неверојатен аперкат кој го испрати предизвикувачот во нокдаун.

Судијата Марк Лајзен одлучи дека Дилијан Вајт не може да го продолжи мечот и прогласи победа на Тајсон Фјури.

Текстот Фјури го нокаутира Вајт и ја одбрани титулата е превземен од МАКФАКС.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...