„Фармацевтите“ пред пласман во ЛШ, „сопка“ за РБ Лајпциг


Салернитана, клубот кој по првите 18 кола во Серија А имаше освоено само осум поени, а во декември беше пред службено исфрлање од лигата, за малку ќе стигнеше до четврта победа едноподруго, но Марио Пашалиќ спааси поен за Аталанта за 1:1 реми во финишот на мечот

Клубот од Салерно, претходно во својата историја немаше три победи едноподруго во Серија А, а сега под водство на Давиде Никола направија луд камбек во финишот на сезоната, за да ги зголемат шансите за опстанок во лигата, посебно бидејќи имаат натпревар помалку против последнопласираната Венеција.

Бразилецот Едерсон Лоуренсо ги донесе гостите во водство во 27. минута од мечот, пред Пашалиќ во 88. минута по асистенција на Роман Малиновски да спаси поен за Аталанта.

Салернитана уште е во зоната за испаѓање, на 18. место со 26 поени, два помалку од Каљари на 17. место, додека Аталанта полека го ја губи трката за пласман во Европа следната сезона, откако сега е на седмото место со 56 поени, три помалку од Лацио и Рома.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...