Фејсбук корисниците наскоро ќе може да креираат по пет профили од една сметка

Социјалната мрежа Фејсбук тестира нова опција за своите корисници што би им овозможила креирање на повеќе профили од една сметка со цел да генерира поголем број на луѓе да се приклучат или вратат назад на платформата.

„Алатката има цел да им помогне на корисниците на социјалната мрежа ‘да го приспособат своето искуство врз основа на своите интереси и односи’, вели во изјава за „Си-Ен-Ен Бизнис“, портпаролот на Фејсбук.

Фејсбук ќе им дозволи на корисниците на креираат по пет профили од една сметка за да се поврзат со различни теми и луѓе. Со ова луѓето ќе може да се поврзуваат со своите пријатели преку одреден профил, преку посебен тие ќе може да комуницираат со своите соработници и преку трет профил може да истражуваат за своето хоби и другите интереси.

Од Фејсбук велат дека корисниците ќе може да креираат уникатни имиња, за секој профил посебно, но сепак ќе треба да се придржуваат до правилата на платформата – да не ставаат лажни имиња или имиња на јавни личности. Секој корисник и понатаму ќе може да креира сопствена страница, но само од главниот профил.

Новата опција се тестира во одредени земји, но Фејсбук сè уште не открива каде.

Мета, во чија сопственост е Фејсбук, се наоѓа во транзиција во компанија што ќе биде ориентирана во виртуелна реалност, што ќе биде овозможена преку „Метаверзум“. Сепак, за да ја постигне оваа цел потребно е постојано покачување на бројот на корисници, со цел да може да ја финансира целата идеја, па затоа постојано воведува новитети. До скоро работеше на интегрирање на Фејсбук и Инстаграм како, на пример, да овозможи „рилс“ видеата што луѓето ги гледаат на нивните Инстаграм профили да може да ги гледаат и на Фејсбук .

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...