Феликс и Суарез го декласираа Алавес


Атлетико Мадрид ја продолжи победничката низа во Ла Лига. Атлетико на „Ванда Метрополитано“ го совлада „фенерџијата“ Алаваес со 4:1. По два гола за „јорганџиите“ постигнаа Жоао Феликс и Луис Суарез. Атлетико е во серија од шест победи во Ла Лига, а нема пораз на последните осум натпревари во сите конкуренции.

Атлетико во последните 15 минути го скрши отпорот на последните 15 минути.

Претходно Жоао Фелис го постигна првиот гол во 11.минута. Од тој момент Атлетико му го препушти поседот на противникот. Алавес сепак не успеаја да се заканат кон голот на Облак.
За упорноста Алавас беа наградени во 63,минута, кога Ескланте израмни на 1:1.

Клучниот момент на натпреварот се случи во 73.минута, кога на теренот влезе Матеус Куња. Бразилецот се врати во тимот по едно месечната пауза, во првиот допир со топката изнуди пенал.

Пеналот го реализираше Луис Суарез. Победата на Атлетико потоа ја потврдија Феликс во 82. и Суарез во 90.минута.

Атлетико со оваа победа се израмнија со Севилја на втората позиција. „Јорганџиите“ имаат 57 поени и натпревар повеќе од Севилја, на четвртото место е Барселона со 54 бода и два натпревари помалку од Атлетико.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...