Фергусон се врати во Манчестер Јунајтед со нова улога


Легендарниот менаџер на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон се врати во редовите на „црвените ѓаволи“ со нова улога.

Извршниот директор на клубот Ричард Арнолд формираше посебно советничко тело и во него покрај Фергусон ќе бидат вклучен Брајан Робсон и поранешниот генерален директор Дејвид Гил.

Фергусон и Гил останаа во бордот директор по заминувањето од клубот во 2013, но тоа беше само симболична позиција затоа што главните одлуки ги носеше директорот Ед Вудворд кој си замина.

Арнолд сака да го искористи големото искуство на Фергусон и Гил. Фергусон во Јунајтед помина 28 години и за тој период освои 38 трофеи, додека 64-годишниот Гил како извршен директор помина 16 години.

Коментари

ТОП ВЕСТИ

Полиција повикана во домот на Ријана откако непознат маж се обидел да ја запроси

Полицијата била повикана во домот на Ријана во четвртокот откако во куќата дошол маж со намера да ја запроси пејачката. Човекот, чиј идентитет не се...

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер се случи утринава во Бања Лука. Земјотресот е регистириран околу 7:30 часот, покажува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар...

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...

(ВИДЕО) Запалено градското собрание во градот Бордо на синоќешните протести во Франција

Според извештаите на француското МВР, на вчерашните протести ширум земјата излегле над еден милион луѓе, а поради немирите низ целата земја биле уапсени 80...