Фернандо Алонсо со нов мотор во болидот за ГН на Австралија


Формула 1 тимовите имаат проблеми со новите технологии во развојот на болидите, кои се многу променети од оваа сезона во споредба со претходните. Со проблеми се соочува и тимот на легендарниот Фернандо Алонсо.

По првата трка во Бахреин мораа да го сменат моторот со внатрешно согорување, а проблемите беа откриени по самата трка. Минатата недела болидот на Алонсо остана без струја на средината на трката и Шпанецот мораше да се откаже, па сега тимот треба повторно да го смени моторот на третата трка сезонава.

Новиот, трет мотор со внатрешно согорување ќе се најде во болидот на Алонсо за Големата награда на Австралија следниот викенд, потврди извршниот директор Алаурен Роси.

Утврдено е дека последниот мотор имал дефект на пумпата за вода.

„Брзо го откривме проблемот. Не е до моторот, туку до пумпата за вода. Ова предизвика проблем со ладењето, а потоа и низа настани, моторот се ладеше помалку, маслото се загреваше, создавајќи повеќе проблеми. Фернандо можеше да продолжи да вози и моторот работеше, но очигледно не во идеални услови“, изјави Алаурен Роси.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска...

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...