Ферстапен со победа во Џеда по епската битка со Леклер, Перез едноставно немаше среќа

Втората трка од Ф1 сезоната во петокот и саботата ни донесе многу драма надвор од патеката Џеда во Саудиска Арабија со нападот во близината на патеката и желбата на дел од возачите трката да не се оддржи, но во недела бевме почестени со фантастично шоу кое ни го приредија светскиот шампион Макс Ферстапен во Ред бул и асот на Ферари, Шарл Леклер.

На крајот, Ферстапен со фантастично претекнување на три круга пред крајот, успеа да го победи ривалот со кого се познаваат од картинг-деновите најавувајќи борба на двајцата оваа сезона. Третото место отиде кај Карлос Саинс Јуниор во второто Ферари, додека четврт беше освојувачот на пол-позицијата Серхио Перез, кој едноставно немаше среќа со случувањата на патеката.

Џорџ Расел беше „најдобар од отстанатите“ со петто место за Мерцедес, пред Естебан Окон во Алпине, Лендо Норис во препородениот Мекларен, Пјер Гасли во Алфа Таури, повратникот Кевин Магнусен во Хас, додека седумкратниот светски шампион, Луис Хамилтон успеа да освои само еден поен на десеттото место.

Перез успеа да го заддржи водството по стартот на трката, останувајќи пред Леклер, додека Ферстапен, кој стартуваше како четврт успеа да го помине Саинс. Меѓутоа, овој распоред, кој изгледаше „стабилен“ беше нарушен кога Никола Латифи излета со својот Вилијамс, предизвикувајќи излегување на безбедносното возило. Перез веќе имаше влезено во боксот, а Леклер, Ферстапен и Саинс го искористија моментот и влегоа во боксот, оставајќи го Мексиканецот на четвртото место.

Ферстапен не се откажа од „потерата“ по Леклер, и по неколку неуспешни обиди за претекнување, на три круга пред крајот, конечно најде место пред својот стар ривал за да изддржи до крајот за победа по катастрофалниот старт на сезоната во Бахреин каде што не ја заврши трката.

 

 

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...