Фиорентина на стартот ја „откажа“ Рома


ФИФА потврди дека прекинатиот квалификациски натпревар за Светското првенство во 2022 година меѓу Бразил и Аргентина ќе се одигра откако второстепена комисија ги одби жалбите на бразилската и аргентинската фудбалска федерација.

Натпреварот, кој требаше да се одигра на 5 септември минатата година во Сао Паоло, беше прекинат по само пет минути на интервенција на локалната здравствена агенција која отстрани четворица аргентински играчи кои настапуваат во Англија, бидејќи наводно ги прекршиле мерките за Ковид-19 и го прекина натпреварот.

ФИФА во февруари одлучи натпреварот да се игра повторно и четворицата споменати аргентински фудбалери да бидат суспендирани на два натпревари. Фудбалските федерации на Аргентина (АФА) и на Бразил (ЦБФ), кои исто така се казнети за повеќе прекршоци, најавија жалби.

„Апелациската комисија потврди дека натпреварот ќе мора да се повтори и дека мора да се плати казна од 50.000 швајцарски франци за секоја од двете федерации за конечниот прекин на натпреварот“, соопшти ФИФА.

Неодиграниот натпревар не ги спречи Бразил и Аргентина да се пласираат на Светското првенство во Катар, кое ќе се одржи од 21 ноември до 18 декември. Поради тоа, одржувањето на овој натпревар нема да има никакво влијание врз пласманот во квалификациите за Светското првенство во Јужна Америка.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...