Фон дер Лајен пристигна во посета на Бугарија


Фото: ЕК

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен вечерва допатува во Софија по повод претстојната презентација на оценката на Европската комисија за Националниот план за обнова и одржливост на Бугарија.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Фон дер Лајен беше пречекана од Цветан Ќуланов, вршител на должноста шеф на претставништвото на Европската комисија во Бугарија и Лена Бориславова, шеф на кабинетот на бугарскиот премиер Кирил Петков.

Бугарија и Холандија останаа последните две земји кои до крајот на јули минатата година не ги доставија своите планови на расправа до Европската комисија. Истовремено, Бугарија четири пати побара одложување на оценувањето по нејзиното официјално поднесување во средината на октомври минатата година.

Последниот требаше да истече на 15 април. За планот да добие зелено светло и Бугарија да може да има корист од средствата наведени во него, тој треба да биде одобрен од Советот на ЕУ, што веројатно ќе трае околу еден месец.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...