PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

„Имајќи ја предвид катастрофалната хуманитарна ситуација и нејзиното нагло влошување во градовите Киев, Харков, Сума и Мариупол, како и на лично барање на францускиот претседател Емануел Макрон до рускиот претседател Владимир Путин, руските вооружени сили од хумани причини отвораат „режим на тишина“ денеска од 10 часот по локално време, се наведува во соопштението.

Од штабот додадоа дека Русија ќе го контролира излегувањето на жителите од градовите со помош на дронови, пренесе Спутник. Во саботата и неделата пропаднаа два обиди за отворање хуманитарни коридори за евакуација на цивили од Мариупол.