(ФОТО) Русите погодија висококатница во Авдиивка


Во Авдиивка, регионот Донецк, во петокот наутро, руските напаѓачи со проектил Кх-59 погодија висококатница, во која сè уште живееја луѓе. Се утврдуваат информации за жртвите.

Како што пренесува Укринформ, ова на Телеграм го објавил Виталиј Барабаш, шеф на воената управа на Авдиивка.

„Русите  ја погодфија станбената зграда во Авдиевка. Чакалите на Путин само што погодија висококатница, во која сè уште живееја луѓе, веројатно со проектил Кх-59… На фотографијата се гледаат последиците од гранатирањето. Дознаваме информации за жртвите“, напиша шефот на градот.

Тој нагласи дека напаѓачите ќе бидат казнети за секое нивно злосторство против човештвото.

„Нема оправдување за овие воени злосторници. Сите тие дефинитивно ќе добијат правична казна. На крајот на краиштата, зад секое гранатирање и секое такво злосторство стојат конкретни имиња“, нагласи Барабаш.

Веста ја пренесе и украинската амбасадорка Лариса Дир на својот Твитер профил.

Како што е соопштено, утрото Русите извршиле ракетен напад врз Авдиивка, оштетиле приватни куќи, а претходно немало жртви.

Подготви: А. Р.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...