(ФОТО) Зеленски го посети регионот Херсон


Претседателот на Украина Володимир Зеленски беше во работна посета на регионот Херсон за да го провери текот на обновата на инфраструктурните објекти уништени од руската агресија.

Ова го соопшти прес-службата на претседателот, според Укринформ.

Посебно, претседателот го посети селото Посад-Покровске, каде беа оштетени многу куќи и објекти од социјалната инфраструктура. Нему му беше кажано дека жителите постепено се враќаат во селото, во тек е обновување на снабдувањето со електрична енергија и вода, а во тек е изградба на амбулантски диспанзер.

Зеленски ја посети и точката на непобедливост и една од мобилните домови инсталирани во селото.

Тој се сретна и со жителите на Посад-Покровске и ги праша за нивните моментални потреби.

Локалните жители ја истакнаа важноста од обновата на уништените домови и обновувањето на снабдувањето со електрична енергија.

Покрај тоа, Зеленски посети еден од енергетските капацитети во регионот и се запозна со состојбата во врска со обезбедувањето електрична енергија на населените места во регионот Керсон. Претседателот беше информиран за напредокот во обновувањето на снабдувањето со електрична енергија на деокупираните територии и поправката на опремата уништена како резултат на руското гранатирање.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...

Османи во Будва: Од 1 јули Северна Македонија го презема претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ),...