Фрајбург нема да се жали за скандалот, откако Баерн Минхен играше со 12 фудбалери

Атланта Хокс на домашен паркет го совлада Бруклин Нетс со 122:115 и со петтата последовна победа стигна до осмата позиција која ќе се обиде да ја задржи за пласман во плеј-офот. Бруклин Нетс сега паднаа на десеттото место, иако Кевин Дурент и Кајри Ирвинг играат одлично во последно време.

Вечерта ја одбележаа Тре Јанг и Кевин Дурент. Кевин Дурент постигна 55 поени што е негов рекорд во кариерата, но триумфот го однесе Тре Јанг.

Дурент погоди и рекордни осум тројки во кариерата, имаше и седум скока и три асистенции. Сепак, Тре Јанг беше победник на вечерта.

Неговиот тим ја загуби првата четвртина, но во втората го разби Бруклин и на полувреме замина со позитива од 15 поени. Предноста ја одржуваа во текот на целиот натпревар, а Бруклин Нетс во последната минута успеа да се врати во игра.Јанг погоди тројка со шут над Ирвинг на 20 секунди до крајот и стави точка на натпреварот. Тој постигна 36 поени, имаше шест скока и десет асистенции.

Јанг во победата го следеа Хантер и Галинари со по 15 поени и Капела со 11 поени.

Кај Бруклин Нетс, покрај Дурент се истакна Кајри Ирвинг со 31 поен.

Мајами Хит оствари гостинска победа против Чикаго Булс славејќи со 109:127. Зек Левин постигна 33 поени, го следеше и Демар Дерозан со 26 поени, но немаа поддршка од останатите соиграчи во тимот.

Клеј Томпсон со 36 поени, пет асистенции и два скока го предводеше Голден Стејт до триумф од 111:107 против Јута Џез.

ТОП ВЕСТИ

Драма во Црна Гора: Пристигна закани, ќе поставиме канистри со нервен гас

Неколку црногорски училишта и градинки утринава добија дојава за подметнати бомби, а како што дознава порталот РТЦГ, заканите повторно дошле преку електронска пошта. Министерството за...

Возило излетало од патот кај тунелот на делницата Гевгелија – Неготино, сообраќајот во прекин

Возило излетало од патот кај  тунелот Т1 на делницата Гевгелија – Неготино, информацијата утрово ја потврди за  МИА, Ристе Самарџиев, портпарол на СВР Велес. –...

Предлогот на Рама за формирање ЗСО на Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за Статутот на Заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, потврдено е за „Косово онлајн“. Владата во Берлин,...

Чоколадно смути со овошје

                      Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао – мраз...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...