Фрајбург, сепак, побара поништување на победата на Баерн

Џовани Симеоне ја продолжи својата најдобра сезона во кариерата, постигнувајќи го својот 16. гол во Серија А за да ги обезбеди трите поени за Верона во 1:0 победата над Џенова.

26-годишниот Симеоне, синот на тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне, сега е само вториот фудбалер во историјата на Хелас Верона кој постигнал над 15 гола во една сезона, откако претходно тоа му успеало само на Лука Тони.

Со трите поени, Верона се искачува на 9. место во Серија А со 35 поени, додека Џенова ја прекина серијата од пет меча без пораз, за да остане на претпоследното место на табелата со 22 поени, три зад безбедната зона, каде што се наоѓа тимот на Венеција.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...