Франција евакуираше повеќе од 16.000 луѓе загрозени од шумски пожари

Властите во Жиронд, популарен туристички регион во Франција, ги евакуираа туристите . Пожарите се проширија во други региони во Франција.

Во јужна Шпанија, повеќе од 3.200 луѓе избегаа од пожарите во ридовите во близина на Малага, популарна туристичка област. На друго место во Шпанија, шумски пожари избувнаа во провинциите Кастиља и Леон, Галиција и Екстремадура.

Пожарите во Португалија засега се локализирани.

Повеќе од 1.000 смртни случаи се припишуваат на горештините во Португалија и Шпанија во последните денови.

Низ Медитеранот – од Мароко на запад до Крит на исток – се распоредени илјадници пожарникари и многу авиони за гаснење на пожари. Од вторникот, целиот регион го зафатија големи горештини

Француската метеоролошка служба за денеска предвидува нови топлински рекорди. Во Португалија, температурата неодамна достигна 47 степени целзиусови.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...