Франција протерува 35 руски дипломати


Франција има намера да протера 35 руски дипломати чии активности се спротивни на нејзините интереси, изјави извор близок до француското Министерство за надворешни работи.

„Потегот е дел од европскиот пристап“, се вели во соопштението на Министерството истакнувајќи го бројот на руски дипломати што треба да бидат протерани од земјата.

„Нашата прва одговорност е секогаш да ја гарантираме безбедноста на Французите и на Европејците“, се вели во текстот.

Москва веднаш објави дека ќе одговори на француската одлука, пренесе „Интерфакс“ цитирајќи го руското МНР.

Претходно, Германија соопшти дека донела одлука да протера голем број руски дипломати што се на должност во Берлин, а агенцијата „Франс прес“ наведува дека се работи за 40 лица.

Германскиот министер за надворешни работи истакна дека овие вработени во руската амбасада се закана за сите оние што бараат заштита од Германците.

Неколку европски земји веќе донесоа слични одлуки, вклучувајќи ги Белгија, Холандија, Полска, Ирска и денес Литванија, која одлучи да го протера рускиот амбасадор како одговор на руската воена агресија врз суверена Украина и злосторствата извршени од руските вооружени сили во разни украински градови, села, вклучувајќи го и ужасниот масакр во Буча.

Украина вчера ја обвини Русија за геноцид тврдејќи дека во околината на Киев се пронајдени стотици тела.

Текстот Франција протерува 35 руски дипломати е превземен од МАКФАКС.

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: Огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината за пожарот засега не е...

24 години од бомбардирањето на НАТО врз Југославија

На 24 март 1999 г. НАТО без одлука на Советот за Безбедност на ОН, започна терористички напад врз СР Југославија. Најмладата жртва на агресијата...

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...

Шетала гола на улица со денови: Популарна актерка сместена на психијатрија (ФОТО)

Тинејџерската филмска ѕвезда Аманда Бајнс со денови бесцелно талкала низ улиците на Лос Анџелес, а потоа почнала да се шета целосно гола, по...