Француската полиција истражува воени злосторства во Украина


Француски полицајци пристигнаа во Лавов во западна Украина за да учествуваат со нивните украински колеги во истрагата за воени злосторства извршени во околината на Киев, изјави францускиот амбасадор во Украина.

Ова е првиот странски тим кој дава ваква помош, објави денеска на Твитер амбасадорот Етјен де Понсинс.

Францускиот амбасадор: Солидарност, горд сум

„Горд сум што во Лавов ги пречекувам членовите на техничкиот и форензичкиот оддел на полицијата, а кои дојдоа да учествуваат со своите колеги во истрагата за воените злосторства извршени во близина на Киев. Тие утре ќе одат на терен“, напиша Понсинс.

„Солидарност“ додаде амбасадорот.

„Техничкиот тим на Министерството за внатрешни работи, кој ќе им помогне на украинските власти во идентификацијата на жртвите и собирањето докази, пристигна во Украина утринава“, се вели во заедничкото соопштение на француското Министерство за внатрешни работи.

„Во договор со украинските власти, тие исто така ќе можат да учествуваат во истрагата на Меѓународниот кривичен суд“, се додава.

Русите: Французите сакаат да ги сокријат воените злосторства извршени од Украинците

Руското Министерство за одбрана реагираше дека не треба да се очекува објективна истрага на француската полиција поради пристрасност.

Руското министерство дури се сомнева дека нивна задача е да ги сокријат бројните воени злосторства за кои Москва тврди дека ги извршиле украинските сили и да измислуваат обвиненија против руските војници.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...