Galaxy A53 5G и Galaxy A33 5G: Феноменално мобилно искуство достапно за секого


Новата серија Galaxy A е најпопуларната категорија на паметни телефони Galaxy и води кон демократизација на најновите иновации на Galaxy.

 

Скопје  –17. Март 2022 – Компанијата Samsung Electronics  Денес ги претстави Galaxy A53 5G и Galaxy A33 5G, заокружувајќи го најновиот иновативен Galaxy пакет, нудејќи прифатливо, сеопфатно мобилно искуство. Со сосема нов процесор, оригинална AI камера за Galaxy серијата, проширен и јасен екран и батерија која трае два дена[1], новата Galaxy A серија се одликува со 5G поврзување, највисоко ниво на безбедност, еколошки, модерен и тенок дизајн, како и напредно искуство за поврзување. Покрај тоа, двата уреди поддржуваат редовни ажурирања на One UI и Android OS[2] и безбедносни ажурирања за да го одржат искуството на мобилниот корисник на највисоко ниво.

 „Ние веруваме дека секој заслужува можност да го доживее позитивното влијание што мобилната технологија може да го има врз нивните животи“, изјави TM Roh, претседател и раководител на одделението за мобилното искуство (MX) во Samsung Electronics. „Благодарение на нашата најнова серија Galaxy A, сега е полесно да уживате во напредното, иновативно и исплатливо мобилно искуство што го нудат Galaxy уредите.

Направете совршени видеа во секоја ситуација

Без разлика дали создавате содржина или ја споделувате со пријателите, Galaxy A53 5G и Galaxy A33 5G ја нудат најновата генерација на напредно искуство со камерата и голем број моќни и забавни карактеристики на Galaxy S. Системот со четири камери на Galaxy A53 5G има 64 MP OIS камера со VDIS технологија за правење остри и јасни видеа во секое време, додека предната камера со висока резолуција од 32 MP обезбедува одлични селфи фотографии и чисти видео повици.

Со сосема нов процесор од 5 nm, иновативната VI камера од новата серија Galaxy A гарантира дека секоја слика изгледа совршено – дури и при слаба осветленост. Напредниот ноќен режим автоматски спојува дури 12 слики одеднаш, така што ноќните видеа изгледаат целосно јасни. И кога снимате видео при слаба осветленост, бројот на слики во секунда од серијата Galaxy A автоматски се прилагодува за да прави светли и јасни видеа.

Напредниот Portrait Mode режим попрецизно ги опфаќа длабочината и контурите на објектите со двојната камери и моќна вештачка интелигенција. И во забавниот режим, посебните моменти може дополнително да се истакнат со користење на весели филтри и ефекти кои сега работат со ултра широки леќи. Дополнително, функцијата за преработка на фотографии ги оживува старите фотографии додека гумата за бришење предмети елиминира сè што случајно е снимено во позадина.

 

Максимално унапредете го вашето искуство со гледање секаде, во секое време

Порано беше потешко во сончев ден да се види што има на екранот на паметниот телефон, но интелигентниот алгоритам на новата серија Galaxy A гарантира вистински детали за екранот, дури и надвор. Широкиот 6,5-инчен[3] Super AMOLED екран на Galaxy A53 5G исто така нуди стапка на освежување од 120 Hz за сеопфатно искуство, додека Galaxy A33 5G има 6,4-инчен[4]  Super AMOLED екран со стапка на освежување од 90 Hz. Дополнително, новата серија Galaxy A сега е опремена со дводневно траење на батеријата и супербрзо полнење од 25 W[5] – така што гледањето и преносот може да потрае подолго.

 

Прекрасен и издржлив дизајн со цел

Новата серија Galaxy A е стручно дизајнирана да биде модерна, функционална и одржлива. Тенката рамка на уредот дава елегантен и современ изглед, а со Ambient Edge  дизајнот одлично се вклопува камерата во обликот на телефонот. Galaxy A53 5G и Galaxy A33 5G имаат издржливо Corning® Gorilla® Glass 5 и IP67[6]  стакло отпорно на вода и прашина за подобрена издржливост и безбедност.

Samsung отсекогаш истражувал што е се можно со технологијата и продолжува да смислува како најдобро да ги искористи ресурсите на нашата планета. Почнувајќи од август 2021 година со стратегијата Galaxy за планетата, Samsung е посветен на преземање конкретни еколошки активности за да помогне да се направи планетата поздрава до 2025 година. Потпирајќи се на напорите за одржливост на Samsung, серијата Galaxy A[7] го елиминира приклучокот за полнач и ја намалува големината на пакувањето. Пакувањето користи и хартија од одржливи извори, а самиот уред користи рециклирани отпадни материјали за страничните копчиња и отворите за SIM картички.

Покрај материјалот, продолжен е работниот век на новата А серија. Двата уреди гарантираат дури четири генерации на ажурирања на One UI и Android OS и дури пет години безбедносни ажурирања. Овие карактеристики им овозможуваат на корисниците пристап до најновиот софтвер и безбедност за максимално да го продолжат животниот век на паметниот телефон.

 

Поврзано Galaxy искуство, безбедно и со еден клик

Новата Galaxy A серија обезбедува заштита на податоците и информациите загарантирана од Samsung Knox. Кога складирате приватни фотографии, белешки и апликации, безбедносната папка им нуди на корисниците шифриран, дигитален сеф, така што само тие можат да пристапат до неговата содржина. Со користење на функцијата за приватно споделување[8], корисниците можат да контролираат кој има пристап до датотеките и колку долго. Galaxy A53 5G и Galaxy A33 5G имаат и нов Samsung Wallet [9], удобен и заштитен простор за безбедно складирање на сè, од авионски карти до кредитни картички.

Galaxy A53 5G и A33 5G работат совршено со другите Galaxy уреди за целосно, поврзано искуство со Galaxy екосистемот. Опциите за аудио се проширени со поврзување на серијата слушалки Galaxy Buds со низа уреди, вклучувајќи ги Galaxy A53 5G и Galaxy A33 5G. Достапни на слушалките Galaxy Buds Pro и наскоро на Galaxy Buds2 и Buds Live, корисниците ќе можат да уживаат во 360 Audio технологијата[10] која обезбедува верен, сеопфатен 3D звук. Кога треба да бидете продуктивни, користете линк за Windows[11]  за да ја поврзете новата серија Galaxy A со вашиот  Windows PC  да копирате, пренесувате датотеки, па дури и да одговарате на повици или пораки.

За повеќе информации посетете го линкот https://news.samsung.com/global/galaxy-a53-5g-and-galaxy-a33-5g-awesome-mobile-experiences-open-to-everyone

 

Достапност[12]

  • Galaxy A53 5G ќе биде достапен од 1 април 2022 година, а Galaxy A33 5G ќе биде достапен од почеток на месец април 2022 година во Македонија.

 

 За Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung го инспирира светот и ја обликува иднината со идеи и технологии кои носат трансформација. Компанијата го редефинира светот на телевизори, паметни телефони, уреди за носење, таблети, дигитални уреди, мрежни системи и меморија, LSI системи, лиени и LED решенија. За најновите вести, посетете го линкот на Samsung на http://news.samsung.com.

  

Спецификации на производите
  Galaxy A33 5G Galaxy A53 5G
Екран 6,4-инчен FHD+ Super AMOLED

90Hz Infinity-U Display

6,5- инчен  FHD+ Super AMOLED

120Hz Infinity-O Display

* Мерено дијагонално, големината на екранот е 6,4 инчи кога се мери како цврст правоаголник и 6,2 инчи кога се вклучени заоблени агли. Вистинската видлива површина е помала поради заоблените агли и отворите на камерата. * Мерено дијагонално, големината на екранот е 6,5 инчи кога се мери како цврст правоаголник и 6,3 инчи кога се вклучени заоблени агли. Вистинската видлива површина е помала поради заоблените агли и отворите на камерата.
Димензии и тежина 74.0 x 159.7 x 8.1mm, 186g 74.8 x 159.6 x 8.1mm, 189g
Камера Задна

·         (Ултраширока) 8 MP F2.2

·         (Главна) 48 MP F1.8 OIS

·         (Длабинска) 2 MP F2.4

·         (Макро) 5 MP F2.4

Предна

·         13 MP F2.2

Задна

·         (Ултраширока) 12 MP F2.2

·         (Главна) 64 MP F1.8 OIS

·         (Длабинска) 5 MP F2.4

·         (Макро) 5 MP F2.4

Предна

·         32 MP F2.2

Процесор Осумјадрен  (2.4GHz, 2GHz)
Меморија RAM: 6/8 GB

Простор за складирање: 128/256 GB

mikroSD: do 1TB

* Капацитетот на RAM и внатрешната меморија може да се разликуваат во зависност од пазарот и операторот. Вистинската достапност на просторот за складирање може да зависи од инсталираниот софтвер.

**MikroSD картицата се продава посебно. Достапноста може да зависи од пазарот.

Батерија 5000mAh(стандардна)
* Стандардна вредност тестирана во лабораториски услови од трета страна. Стандардната вредност е проценетата просечна вредност земајќи го предвид отстапувањето на капацитетот на батеријата меѓу примероците на батерии тестирани според IEC 61960 стандардот. Проценетиот (минимален) капацитет е 4860 mAh.
Полнење  25W супер брзо полнење
* Ѕидниот полнач се продава посебно; користете само полначи и кабли одобрени од Samsung. За да избегнете повреда или оштетување на вашиот уред, не користете некомпатибилни, истрошени или оштетени батерии, полначи или кабли. Поддржува супер брзо полнење од 25W. За повеќе информации за вашиот уред, посетете ја www.samsung.com.
OS  Android 12

One UI 4.1

* Достапноста на функциите, апликациите и услугите на One UI може да варира во зависност од верзијата и пазарот на ОС.
Безбедност Samsung Knox
Мрежа и конекција 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4G+5GHz), Bluetooth® v 5.1
* Потребно е оптимално поврзување со 5G мрежата, достапна на одредени пазари. Проверете ја достапноста и деталите кај вашиот оператор. Брзините на преземање и пренос може да зависат од изворите на содржина, врските со серверот и други фактори.
Сензори Брзинометар, сензор за отпечатоци, жироскоп, геомагнетен сензор, сензор за простор, сензор за светлина, сензор за близина
Отпорност на вода IP67
* IP67 се заснова на условите на тестот за потопување до 1 метар свежа вода до 30 минути. Не се препорачува за употреба на плажи, базени или во близина на вода со сапуница. Безбедно само под низок притисок на вода. По натопување, исплакнете ги остатоците / исушете ги.

* Спецификациите може да се разликуваат во зависност од пазарот.

* Сите карактеристики, спецификации и други информации за производот во овој документ, вклучувајќи ги без ограничување придобивките, дизајнот, цената, компонентите, перформансите, достапноста и капацитетот на производот се предмет на промена без најава.

 

[1] Проценето според профилот на користење на просечниот / типичен корисник. Независно проценето од Strategy Analytics помеѓу 20.01 – 31.01.2022 година. во Англија со верзии пред издавање SM-A536 и SM-A336 стандардно користејќи мрежи LTE и 5G Sub6 (НЕ се тестирани во мрежата 5G mmVave). Вистинскиот век на батеријата зависи од мрежното опкружување, користените функции и апликации, зачестеноста на повиците и пораките, бројот на полнења и многу други фактори.

[2] Galaxy A53 5G и Galaxy A33 5G поддржуваат до четири генерации One UI и надградби на Android OS и до пет години безбедносни ажурирања

 

3 Мерено дијагонално, големината на екранот на Galaxy S22 е 6,5 инчи кога се мери како полн правоаголник и 6,3 инчи кога се земаат предвид заоблените агли. Вистинската видлива површина е помала поради заоблените агли и отворите на камерата.

4 Мерено дијагонално, големината на екранот на Galaxy S22 е 6,4 инчи кога се мери како полн правоаголник и 6,2 инчи кога се земаат предвид заоблените агли. Вистинската видлива површина е помала поради заоблените агли и отворите на камерата.

5 Ѕидниот полнач се продава посебно. За да избегнете дефект или оштетување на вашиот уред, не користете некомпатибилни, истрошени или оштетени батерии, полначи или кабли. Поддржува супер брзо полнење од 25 W. За повеќе информации за вашиот уред, посетете ја www.samsung.com.

6 Врз основа на условите на тестот за потопување до 1 метар свежа вода до 30 минути. Не се препорачува за употреба на плажи, базени или во близина на вода со сапуница. Безбедно само под низок притисок на вода. По натопување, исплакнете ги остатоците / исушете ги.

7 Избрани уреди Galaxy A лансирани во 2022 година и други кои ќе им се придружат.

[8] Функциите за приватно споделување бараат и испраќачот и примачот да имаат мобилни уреди Galaxy со Android 9 или понова верзија и апликацијата Private Share.

[9] Samsung Wallet ќе биде поддржан и на Galaxy A53 5G и на Galaxy A33 5G. Достапноста и датумот на лансирање може да се разликуваат во зависност од пазарот.

[10] Достапноста на 360 Audio бара ажурирање на софтверот преку апликацијата Galaxy Wearable од 30 март 2022 година.

[11] Корисниците мора да го поврзат својот уред Samsung Galaxy со нивниот Windows PC преку „Link to Windows“ на телефонот и апликацијата Your Phone на компјутерот и да ги следат упатствата за инсталација, вклучително и користење на истата сметка на Microsoft. Врската до Windows е веќе инсталирана на одредени уреди Samsung Galaxy. Компјутерот (апликацијата за вашиот телефон) бара Windows 10 или понова верзија. Вашиот телефон бара вашиот уред Samsung Galaxy да биде вклучен и поврзан на истата Wi-Fi мрежа како и вашиот компјутер. Некои мобилни апликации може да ја ограничат содржината што се споделува на други екрани или да бараат интеракција со екран на допир со нив. Некои апликации на екранот на телефонот може да бараат претплата и вистинскиот интерфејс може да се разликува.

[12] Достапноста може да зависи од пазарот.

ТОП ВЕСТИ

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...

Шетала гола на улица со денови: Популарна актерка сместена на психијатрија (ФОТО)

Тинејџерската филмска ѕвезда Аманда Бајнс со денови бесцелно талкала низ улиците на Лос Анџелес, а потоа почнала да се шета целосно гола, по...

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се со замрзнати вредности. „Првите позитивни...