PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

„Гаспром“ ја запира испораката на гас и во Бугарија

Apr 26, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, и премиерот Албин Курти отпатуваа за САД за да присуствуваат на погребот на поранешната државна секретарка Медлин Олбрајт.

Двајцата заминале во САД на покана од семејството Олбрајт, се наведува во соопштението од кабинетот на Османи, во кое Олбрајт се нарекува голема пријателка на Косово.

Се додава дека Османи и Курти за време на престојот во Вашингтон ќе имаат средби со американски претставници.

Олбрајт ќе биде погребана утре, 27 април, во Вашингтон, а на погребот, како што е најавено, ќе зборува и американскиот претседател, Џо Бајден.

На погребот ќе присуствуваат и поранешниот американски претседател Бил Клинтон и неговата сопруга Хилари, а предвидено е пред присутните да се обратат и трите ќерки на Медлин Олбрајт.

На погребот ќе може да присуствуваат само оние што добиле поканат поради безбедносни мерки.

Олбрајт почина на 23 март на 84-годишна возраст.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ