„Гаспром“ ја запира испораката на гас и во Бугарија

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, и премиерот Албин Курти отпатуваа за САД за да присуствуваат на погребот на поранешната државна секретарка Медлин Олбрајт.

Двајцата заминале во САД на покана од семејството Олбрајт, се наведува во соопштението од кабинетот на Османи, во кое Олбрајт се нарекува голема пријателка на Косово.

Се додава дека Османи и Курти за време на престојот во Вашингтон ќе имаат средби со американски претставници.

Олбрајт ќе биде погребана утре, 27 април, во Вашингтон, а на погребот, како што е најавено, ќе зборува и американскиот претседател, Џо Бајден.

На погребот ќе присуствуваат и поранешниот американски претседател Бил Клинтон и неговата сопруга Хилари, а предвидено е пред присутните да се обратат и трите ќерки на Медлин Олбрајт.

На погребот ќе може да присуствуваат само оние што добиле поканат поради безбедносни мерки.

Олбрајт почина на 23 март на 84-годишна возраст.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...