„Газпром“ засега ќе го користи „Северен тек 2“ за снабдување со руски гас


Фото: Принт-скрин

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ сака засега да користи делови од руско-германскиот гасовод „Северен тек 2“, кој е ставен во мирување, за снабдување на сопственото население.

Со оглед на тоа што гасоводот во Балтичкото Море во моментов не се користи, Гаспром одлучи да ги „искористи вишокот руски транспортни капацитети на копно за развој на снабдувањето со гас во регионите во северозападниот дел на Русија“, соопшти компанијата, пренесе ДПА.

Пораката, објавена на профилот на Телеграм на компанијата, содржи и предупредување до Берлин: „доколку Германија сепак одлучи да го пушти во употреба Северен тек 2, најмногу првиот дел од подводната рута би можел да биде поврзан во блиска иднина. Вториот крак сега нема да се користи пред 2028 година“.

Гасоводот Северен тек 2 има два крака, секој со транспортен капацитет од 27,5 милијарди кубни метри гас годишно.

По руската инвазија врз Украина, Берлин целосно го запре процесот на сертификација, кој претходно беше суспендиран. Во новата енергетска стратегија се планира значително да се намали зависноста на Германија од рускиот гас.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...