Генчовска: Сметаме на придонесот на Азербејџан кон безбедноста на испораките на природен гас


Фото: Твитер

Шефицата на бугарската дипломатија, Теодора Генчовска, денеска на прес-конференција коментираше дека руската агресија создаде нова геополитичка реалност која ја загрозува не само безбедноста на балканскиот регион, туку и на Европа во целина.

Како што јавува МИА, Генчовска на средбата со новинарите кажа дека смета на придонесот на Азербејџан во безбедноста на снабдувањето со енергенси, што ќе придонесе за зајакнување на европската и евроатлантската безбедност.

Таа оваа му го соопшти на азербејџанскиот министер за надворешни работи, Џејхун Бајрамов, кој се наоѓа во посета во Софија.

-Енергијата е во засновата на економските односи меѓу двете земји. Како што е договорено, ние ќе ве снабдуваме со природен гас во следните 25 години, рече Бајрамов.

Тој посочи дека Бугарија е еден од трите приматели на азербејџански гас во Европа. Баку е сигурен дека интерконекторот меѓу Бугарија и Грција ќе биде завршен и земјата преку него ќе почне да ја добива суровината.

-Ова ќе даде голем придонес за вашата енергетска безбедност-рече министерот за надворешни работи на Азербејџан.

Тој нагласи дека неговата земја и нејзините партнери го исполниле својот дел од договорот за снабдување со гас на Бугарија, Италија и Грција, преку изградбата на Трансјадранскиот коридор.

Според него, гасот бил пуштен на последниот ден од 2020 година.

-Кога тоа ќе се случи, Баку е подготвен да почне со целосно доставување на договорените количества. Така што сите чекаме да заврши овој интерконектор-рече Бајрамов.

Генчовска кажа дека очекува наскоро да заврши изградбата на гасната врска на Бугарија со Грција, за да може целосно да се реализираат количествата на природен гас договорени со Азербејџан за Бугарија.

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...