Генерал на армијата на БиХ осуден на осум години затвор поради воени злосторства на муџахедините во БиХ


Британската министерка за надворешни работи, Лиз Трас, на велигденскиот банкет зборуваше за војната во Украина. Таа ја истакна потребата од единство во светот што ја предизвика војната, со посебен акцент на состојбите во Западен Балкан.

Трас ја предупреди Кина дека непочитувањето на глобалните правила ќе го запре нејзиниот подем како суперсила и рече дека Западот треба да се погрижи Тајван да се брани.

„Државите мора да играат според правилата. А тоа ја вклучува и Кина“, рече Трас. Зборувајќи за војната во Украина, таа рече дека тоа е војна на сите.

„Тоа е војна на сите нас бидејќи победата на Украина е стратешки императив за сите нас. Тешко оружје, тенкови, авиони, сето тоа ни треба. Некои велат дека не треба да даваме тешко оружје од страв да не испровоцираме нешто поголемо, но мислам дека непреземањето акција е поголема провокација. Ова е време за храброст, а не за претпазливост“, рече Трус.

Таа изјави дека Велика Британија мора да примени цврст став кон заканите што доаѓаат надвор од Украина. Таа исто така посочи дека без оглед на заканите на Кремљ, Финска и Шведска мора што побргу да станат членки на НАТО.

„Нашиот нов пристап се заснова на три области: воена сила, економска безбедност и подлабоки глобални сојузи.

Мораме да обезбедиме, заедно со Украина, Западен Балкан и земјите како Молдавија и Грузија, да имаат издржливост и способност да ги задржат својот суверенитет и слобода, рече Трас, додавајќи дека Британија и светот треба да посегнат по нови партнерства, политички и економски.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...