PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Генерал на армијата на БиХ осуден на осум години затвор поради воени злосторства на муџахедините во БиХ

Apr 28, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Британската министерка за надворешни работи, Лиз Трас, на велигденскиот банкет зборуваше за војната во Украина. Таа ја истакна потребата од единство во светот што ја предизвика војната, со посебен акцент на состојбите во Западен Балкан.

dobivaj vesti na viber

Трас ја предупреди Кина дека непочитувањето на глобалните правила ќе го запре нејзиниот подем како суперсила и рече дека Западот треба да се погрижи Тајван да се брани.

„Државите мора да играат според правилата. А тоа ја вклучува и Кина“, рече Трас. Зборувајќи за војната во Украина, таа рече дека тоа е војна на сите.

„Тоа е војна на сите нас бидејќи победата на Украина е стратешки императив за сите нас. Тешко оружје, тенкови, авиони, сето тоа ни треба. Некои велат дека не треба да даваме тешко оружје од страв да не испровоцираме нешто поголемо, но мислам дека непреземањето акција е поголема провокација. Ова е време за храброст, а не за претпазливост“, рече Трус.

Таа изјави дека Велика Британија мора да примени цврст став кон заканите што доаѓаат надвор од Украина. Таа исто така посочи дека без оглед на заканите на Кремљ, Финска и Шведска мора што побргу да станат членки на НАТО.

„Нашиот нов пристап се заснова на три области: воена сила, економска безбедност и подлабоки глобални сојузи.

Мораме да обезбедиме, заедно со Украина, Западен Балкан и земјите како Молдавија и Грузија, да имаат издржливост и способност да ги задржат својот суверенитет и слобода, рече Трас, додавајќи дека Британија и светот треба да посегнат по нови партнерства, политички и економски.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ